Jest coś magicznego w tradycyjnych, góralskich domach. Będąc na Podhalu można je spotkać na każdym kroku i zwykle kończy się na tym, że wracając spod Tatr ma się jedno marzenie – mieszkać w domu o dokładnie takim klimacie, jak te wynajęte na czas pobytu apartamenty Tatry o charakterystycznych, góralskich cechach.

Chociaż wiele osób kojarzy góralskie chaty przede wszystkim z przeszłością, z racji ich ponadczasowego charakteru, tęsknoty za tym co minęło czy też w powodu wielu innych korzyści – one powracają. Tradycyjne domy z bali mają bowiem w sobie wiele zalet w porównaniu z konwencjonalnymi domami, co sprawia, że są one interesującym rozwiązaniem dla osób, które szukają wysoce zrównoważonych domów. Nic więc dziwnego, że na dzisiejszym rynku pojawiają się coraz liczniej producenci budujący solidne i przestronne domy z bali zgodnie ze specyfikacją utartą przez góralskie tradycje.

Apartamenty tatry – wynajmij góralskie domy z bali bezpieczne dla środowiska

Domy z bali są bardziej zrównoważone, co oznacza, że nie wyczerpują one tak wielu zasobów naturalnych jak alternatywy i są lepsze dla środowiska. Istnieje poza tym nie jeden, ale wiele powodów, dla których te typy domów są bardziej zrównoważone.

• Domy z bali są zbudowane z drzew, które są zasobem odnawialnym.

Drzewa można ponownie zasadzić i wzrosną jako surowiec – tym samym nie przypomina to węgla ani innych ograniczonych zasobów, które można łatwo zlikwidować przez taką ciągłą eksploatację.

• Drewno zawiera węgiel.

Kiedy drzewo stoi w lesie, pochodzący z niego węgiel emitowany jest z drzewa i do powietrza, co nie jest dobre dla środowiska. Jednakże, jeśli używasz drewna do budowy domu, to drewno nie emituje już węgla. Dzięki temu zmniejszasz emisję dwutlenku węgla, gdy budujesz swój dom z bali, przypominający typowe góralskie Zakopane noclegi apartamenty osadzone w takich chatach.

Oprócz wszystkich tych korzyści ekologicznych, góralskie domy z bali służą dłużej w niezmienionym stanie niż domy z cegły. Oznacza to, że gdy ludzie budują swoje domy z drewna, a nie z cegieł, wykorzystywanych jest mniej zasobów. Wreszcie, te domy są też o 30 procent bardziej energooszczędne. Drewno naturalnie magazynuje ciepło – dom z drewna pozostanie cieplejszy w zimie niż inne rodzaje domów. To również wyjaśniałoby upodobanie górali z dziada, pradziada do tego typu projektów.

Apartament Zakopane w góralskich domach z bali

Słynny halny wiejący na Podhalu jest w stanie niszczyć wszelkie inne rodzaje domów, ale góralskie domy z bali słyną z tego, iż mają tendencję do wytrzymywania nawet najgorszych obrażeń. Niektóre z nich są znane z dużej odporności na uszkodzenia spowodowane przez spadające na nich drzewa podczas szczególnie srogich burz, dlatego wynajmując apartament Zakopane, w jednym z takowych można nie tylko czuć się naprawdę przyjemnie otoczonym góralskim klimatem, ale też – bardzo bezpiecznie.

Jeszcze jednym argumentem, który przemawiał zarówno do górali, jak i przemawia po dziś dzień do osób zachwyconych walorami takich domków jest fakt, iż są naprawdę łatwe do zbudowania. Jeśli ani ich urok ani korzyści dla środowiska nie przemawiają do Ciebie, być może będziesz należał do wielbicieli tego typu domów ze względu na to, że są nieskomplikowanymi konstrukcjami.

Góralskie domy z bali

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *